רישיון

לימוד נהיגה

חולמים על רישיון נהיגה? הגעתם לגיל שאפשר להתחיל? גלגלים על הכביש יכולים בהחלט לסדר לכם את התדמית, אבל איך תעשו את הדרך לשם הכי מהר והכי נוח, לפניכם דברים שחשוב לדעת רגע לפני שמתחילים.

טופסולוגיה:

האישורים הדרושים להוצאת רישיון נהיגה:
 • טופס בקשה להוצאת רישיון נהיגה – "טופס ירוק" – את הטופס אפשר לקבל חינם בתחנות הצילום המורשות של החברות המורשות – מרמנת וטלדור. כדי לקבל את הטופס יש להגיע למקום באופן אישי עם תעודת זהות, נציגי החברה יצלמו אתכם ויטביעו את התמונה בטופס הממוחשב ובמאגר משרד הרישוי.
 • בדיקה רפואית – בשלב הבא תצטרכו לגשת עם טופס הבקשה לרופא שמכיר את עברכם הרפואי בשלוש השנים האחרונות, הרופא יבצע בדיקה כללית ויאשר את כשירותכם הרפואית.
  חיילים בסדיר ובקבע פטורים מבדיקה רפואית וצרכים להביא אישור על מצב רפואי תקין מקצין העיר שלהם.
 • בדיקת ראיה - יש לעבור בדיקת ראיה אצל אופטומטריסט מורשה שיחתום על טופס הבקשה.

מורה נהיגה:

בניגוד לארצות אחרות כמו ארה"ב למשל, ישראל מחייבת כל תלמיד לעבור לימודי נהיגה אצל מורה מוסמך ולא מאפשרת ללמוד שיעורי נהיגה אצל אבא או דוד, כך שהדרך לרישיון המיוחל עוברת דרך מורה נהיגה. כל מורה נהיגה משויך למעשה לבית ספר לנהיגה ופועל תחת שמו. גם אם אותו מורה נהיגה עושה פרסום עצמאי לשיעורי נהיגה בקרב תלמידים פוטנציאלים.

מה חשוב לדעת על שיעור נהיגה

 • שיעור נהיגה אורך 40 דקות. בחלק מן המקרים המורה אוסף את התלמיד מביתו ומחזיר אותו לביתו (בדרך כלל התלמיד אחריו נוהג את הדרך חזרה)
 • החוק מחייב כיום מינימום 28 שעורים לפני טסט, כאשר כל תלמיד ניגש לטסט לפי קצב ההתקדמות שלו.
 • במידה ולא עברתם (טפו,טפו) טסט ראשון, מספר שעורי הנהיגה לאחר מכן תלויים בכם ובמורה
 • ניתן לקחת שיעורי נהיגה בכל שעות היום (כן, גם בלילה) לפי נוחיותכם ומה שמתאים למורה

בחירת מורה נהיגה

עליכם לזכור כי שיעורי נהיגה יכולים לקחת כמה חודשים (מינימום 28 שיעורים עד הטסט הראשון) ולפיכך חשוב שתבחרו מורה נהיגה איתו תרגישו הכי טוב שבעולם. מורה נהיגה שייתן לכם ביטחון ויסייע אתכם מהר אל הרישיון בסוף המסלול.

 • המלצות של אחרים : אם אתם מכירים חבר או שכן שעברו שיעורי נהיגה אצל מורה כלשהו והיו מרוצים, שווה לכם לבדוק האם המורה הזה מתאים גם לכם
 • שיעור ניסיון: רגע לפני שאתם הולכים יחד לרב, קחו לכם שיעור נהיגה אחד על מנת לחוש את המורה ולבדוק את הכימיה. בדקו איך מתנהל השיעור, איך המורה מסביר, האם אתם מבינים אותו במהלך שיעור הנהיגה, האם הוא נעים,נותן ביטחון.
 • שאלו כמה שיותר שאלות: כפי שאמרנו, שיעורי נהיגה הולכים להיות חלק מהחיים שלכם בחודשים הקרובים ולכן הכי חשוב שזה יהיה בדרך שנוחה לכם. בדקו באילו שעות המורה שבחרתם מלמד, מה עלות השיעור, כמה זמן שיעור ועוד.

תאוריה

תאוריה הינה המבחן העיוני של רישיון הנהיגה ואי אפשר לקבל רישיון נהיגה מבלי לעבור תאוריה. רבים מתלבטים האם לעבור את התאוריה לפני שמתחילים שיעורי נהיגה, במקביל או שמא לשמור את המבחן המעצבן לסוף. הרהרו בזה.......

ללמוד תאוריה לפני שעורי נהיגה:
הפלוס: אתם באים לשיעורי הנהיגה אחרי שהחלק העיוני המייגע כבר מאחוריכם, רק לסיים את שעורי הנהיגה והופ לטסט. בשלב זה חלק מבתי הספר גם מפעילים תוכנית של לימודי תאוריה בתיכון עצמו, מה שמקל על תהליך הלמידה.
המינוס: יש האומרים שקל יותר לעבור תאוריה אחרי הרגשתם קצת את הכביש והבנתם מה אומר התמרור הזה מולכם.

ללמוד תאוריה בזמן שיעורי נהיגה:
הפלוס- אתם מצליחים לשלב בצורה טובה יותר בין העיוני למעשי. פתאום דברים מתחברים
המינוס- יותר מדי עומס על הראש הקטן שלכם. לא כולנו יודעים לעשות מאה דברים בבאת אחת

ללמוד תיאורה אחרי שיעורי נהיגה:
הפלוס- יש לכם ניסיון על הכביש, הרבה יותר קל לכם להבין את החומר, עכשיו זה רק תיאורטי והלכתי.
המינוס- מה אתם נורמאלים?, אתם יכולים להריח את הטסט ועכשיו צריכים לחכות שתעברו את התאוריה.
לא חשוב במה תתחילו, העיקר שתתחילו כבר...
עוד על מבחני התאוריה
על המבחן המעשי - הטסט